Вже скоро Кропивницькому перероблятимуть звалищний газ на електроенергію

Роботи з підготовки до проекту дегазації розпочалися ще три роки тому, а зараз триває процес облаштування цієї системи. Впровадження такого проекту справді необхідне. Адже обсяги сміття для обласного центру – величезні. На полігон, який діє з 1953 року вивозиться близько 100 тисяч тонн сміття на рік, на сьогодні вже накопичилося понад 4 500 тис. тонн відходів. В результаті анаеробного розкладу органічних речовин утворюється біогаз, що включає в себе від 30% - 50% метану.

Метан небезпечний тим, що завдає шкоди навколишньому середовищу у 25 разів більше, ніж СО2 діоксид вуглецю, іншими словами ця сполука – це викиди з автівок.

Викиди метану в повітря руйнують озоновий шар. Метан настільки шкідливий, що навіть закривши звалище для виведення цього газу та повного очищення ділянки необхідно ще сім років. А якщо метан накопичується в "тілі" сміттєзвалища, то несе ще й техногенну небезпеку. Звалищний газ є джерелом пожеж, в результаті яких згорають хлорвмісні пластмаси та виникають високотоксичні сполуки. Чадний газ, що виділяється у повітря в результаті пожеж, є ще більш небезпечним для людей, тварин та рослин.

Дегазацію проводять, аби не допустити викиду метану в атмосферу та пожеж на сміттєзвалищі. Таким чином вдасться уникнути потенційного ризику зсуву грунту, як це сталося на сміттєзвалищі на Львівщині. Загалом, вимоги проводити дегазацію є в українському законодавстві. З 2015 року у Кропивницькому розроблено та впроваджено п'ять скважин, що перероблюють шкідливий газ. З допомогою цього маленького проекту вивчили технологію, як зберігати метан на звалищі аби це було безпечно, та, як треба робити ущільнення звалища, щоб не допустити пожеж. За цей час працівники та жителі районів Завадівки та Кущівки побачили, що "мала" дегазація дійсно працює.

Дегазація принесе змогу покращити екологічну ситуацію – це очищення повітря від 4,5 млн кубометрів звалищного газу. В еквіваленті скоротяться викиди діоксиду вуглецю на 21 тисячу тонн на рік. Також буде проводитись генерація – це переробка метану в електроенергію. Разом з тим заощадиться 2 млн кубометрів природного газу. Не кажучи вже про убезпечення від пожеж.

Вже пробурено і облаштовано 32 свердловини, прокопано траншеї й укладено два кілометри шлейфових газопровідних труб. У планах – закінчити буріння ще 16 свердловин. Повністю сплановано ділянку, яка має складний вертикальний рельєф. Зараз копаються траншеї, укладаються труби, облаштовуються дороги до ділянки.
Монтажні і пусконалагоджувальні роботи генераторної установки повинні після доставки обладнання зайняти не більше 20 днів. В планах завершити ці роботи до кінця першого кварталу 2019 року. А в найближчій перспективі – це вироблення електроенергії зі "сміттєвого" газу.

Прочитано 373 раз